2011-03-25

Ersatte inte datorn

Daniel snubblade i en trappa, föll och tappade datorn han bar på. Den blev förstörd och han anmälde skadan till Moderna För­säkringar Sak för att få ersättning ur sin produktförsäkring. Det fick han inte.

Bolaget menade att datorn inte kunde ha blivit så illa skadad på det sätt som Daniel angivit. Han hävdade att det han sagt var sant, och tvisten gick till ARN. Där konstaterade man att fallet krävde ytterligare utredning. Bland annat måste parterna höras muntligen. Men efter-som nämndens handläggning bygger på ett rent skriftligt och förenklat arbetssätt avvisade ARN ärendet.

Redaktör Gudrun Hjelte

Kommentarer

Inga kommentarer

Kommentera

Namn
E-post
Rubrik
Kontrollfråga för att stoppa spam:
vad är 2+2? (Skriv svaret med bokstäver.)
Kommentar
Jag godkänner Råd & Röns regler för kommentarer
  Skicka
 

Våra guider

  • Så byter du bank

    Många av oss funderar på att byta bank, men få gör det. Det kan vara enklare än du tror.
  • Så gör du bouppteckningen själv

    En bouppteckning måste inte göras av dyra jurister. Enkla fall klarar du lätt själv – och sparar tusenlappar på köpet.
  • Så undviker du reklam

    Den dräller in genom brevinkastet och stör när du är på internet. Men det går att slippa oönskad reklam och marknadsföring.
  • Guide: Avtala rätt

    Det är tyvärr alltför vanligt att det blir trassel till följd av oklarheter kring avtalet. Vi tipsar om hur du sluter bra avtal och undviker fallgroparna.
1 av 3
 

Apotekens råd livsfarliga

huvudvärk

Trots symptom på livshotande
sjukdom rekommenderade
vissa apotek Treo och Ipren.

 

Så slipper du skadedjuren

skalbagge

 

Guldläge med

rätt köpare

guld

 

Mirkoskop

Det här är Råd&Rön

Så gör vi våra unika tester