2012-01-25
Ont av att sitta
De två fåtöljerna med fotpallar som Rune köpt en majdag hos Mio Stockholm City för 33 000 kronor skulle vara ”av god kvalitet med ergonomisk utformning”, enligt marknadsföringen. I september reklamerade Rune fåtöljerna för att de inte var ergonomiska. De gav ingen avlastande ställning. Skuldror och axelparti fick inget stöd. Man fick ont av att sitta i dem.
Säljaren påpekade att ordet ”ergonomi” i marknadsföringen betyder att fåtöljerna är tillverkade med hänsyn till vad som är ergonomiskt rätt för kroppen. De är inte gjorda för att tillgodose särskilda behov eller ha en läkande effekt. För övrigt saknas officiell standard för vad som ska anses ergonomiskt tillverkat.
Företaget hävdade alltså att marknadsföringen var korrekt, och Arn höll med om det. Rune hade inte kunnat bevisa att den lovat mer än vad fåtöljerna kunde hålla.
Redaktör: Gudrun Hjelte