Alla våra tester
 
2011-06-27

Bjud inte in tjuven på Twitter

Skriv inte på Facebook eller Twitter att du är på landet eller utomlands. Det kan fungera som en inbjudan till inbrottstjuvar.

– Det är en risk att det sprids till personer som inte borde veta. Det är lite samma problem som vi hade med telefonsvarare för några år sedan, när folk sa att de var på semester där, säger Jan-Peter Alm, säkerhetsinformatör på Svenska Stöldskyddsföreningen.

Enligt en undersökning som har gjorts på initiativ av lås- och säkerhetsföretaget Dorma uppger 26 procent av bostadsägare som är aktiva på Facebook eller Twitter i sin statusrad att de inte är hemma i huset eller lägenheten. Jan- Peter Alm tror inte att folk är medvetna om riskerna med statusuppdateringarna.

– Många tar till sig de andra råd som vi har tjatat om i åratal om att man inte ska ha post liggande och ha lampor på timer som släcks och tänds, sedan undergräver man detta genom att skriva på Facebook att man ska vara borta i tre veckor, säger han.

Jan-Peter Alm vill dock inte avråda helt från att statusuppdatera om sin fantastiska semester. Däremot tycker han att man ska vara försiktig och tänka sig för vad man skriver.

– Skriv inga exakta datum när du ska vara borta. Vill du gärna visa bilder så låt det vara lite luddigt när du åker och när du kommer hem, säger han.

Annika Berge

 

Våra guider

  • Så byter du bank

    Många av oss funderar på att byta bank, men få gör det. Det kan vara enklare än du tror.
  • Så gör du bouppteckningen själv

    En bouppteckning måste inte göras av dyra jurister. Enkla fall klarar du lätt själv – och sparar tusenlappar på köpet.
  • Så undviker du reklam

    Den dräller in genom brevinkastet och stör när du är på internet. Men det går att slippa oönskad reklam och marknadsföring.
  • Guide: Avtala rätt

    Det är tyvärr alltför vanligt att det blir trassel till följd av oklarheter kring avtalet. Vi tipsar om hur du sluter bra avtal och undviker fallgroparna.
1 av 3
 

Apotekens råd livsfarliga

huvudvärk

Trots symptom på livshotande
sjukdom rekommenderade
vissa apotek Treo och Ipren.

 

Så slipper du skadedjuren

skalbagge

 

Guldläge med

rätt köpare

guld

 

Mirkoskop

Det här är Råd&Rön

Så gör vi våra unika tester