Alla våra tester
 
2012-02-22

Här är Råd & Röns senaste Svarta listan

Hantverkarklåparna är fler än någonsin på Råd & Röns senaste Svarta lista.

Antalet hantverkare sticker ut på listan. Och det är ofta fråga om mycket pengar. Dyra badrums- och köksrenoveringar där besiktningen visar att klåpare varit framme och kanske hela inredningen måste rivas och göras om. Men också mindre tvister, där man kan fråga sig varför företagen inte gör klart målningen, byter ut de felande glasskivorna eller vad det kan vara fråga om.

Anlitar du hantverkare gäller de klassiska råden: Ha ett skriftligt avtal och betala aldrig i förskott. Kolla referenser, det gäller såväl hantverkare som bilhandlare. En enkel Google-sökning på företaget kan ge tips från missnöjda kunder.

När det gäller bilföretag är det fler än tidigare som hunnit gå i konkurs eller försvunnit på annat sätt innan tvisten lösts. Vi publicerar företagens namn ändå; många har en tendens att dyka upp igen under snarlikt eller annat namn.

Nonchalanta flygbolag

Flera stora, internationella flygbolag är märkligt nonchalanta mot sina kunder och mot ARN:s beslut. Åtskilliga konsumenter vittnar om att det kan vara hopplöst att över huvud taget få kontakt med flygbolagens kundtjänster

I andra fall får man ett artigt mejl att bolaget högaktningsfullt struntar i ARN:s beslut. Visst, du kan gå vidare och stämma bolaget inför tingsrätt. Men det förutsätter att bolaget har en svensk filial, i annat fall står du dig slätt. Något att tänka på när man numera själv oftast bokar sina flygbiljetter på nätet.

 

Här hittar du Svarta listan - februari 2012

Kommentarer

Inga kommentarer

Kommentera

Namn
E-post
Rubrik
Kontrollfråga för att stoppa spam:
vad är 2+2? (Skriv svaret med bokstäver.)
Kommentar
Jag godkänner Råd & Röns regler för kommentarer
  Skicka
 

Våra guider

  • Så byter du bank

    Många av oss funderar på att byta bank, men få gör det. Det kan vara enklare än du tror.
  • Så gör du bouppteckningen själv

    En bouppteckning måste inte göras av dyra jurister. Enkla fall klarar du lätt själv – och sparar tusenlappar på köpet.
  • Så undviker du reklam

    Den dräller in genom brevinkastet och stör när du är på internet. Men det går att slippa oönskad reklam och marknadsföring.
  • Guide: Avtala rätt

    Det är tyvärr alltför vanligt att det blir trassel till följd av oklarheter kring avtalet. Vi tipsar om hur du sluter bra avtal och undviker fallgroparna.
1 av 3
 

Apotekens råd livsfarliga

huvudvärk

Trots symptom på livshotande
sjukdom rekommenderade
vissa apotek Treo och Ipren.

 

Så slipper du skadedjuren

skalbagge

 

Guldläge med

rätt köpare

guld

 

Mirkoskop

Det här är Råd&Rön

Så gör vi våra unika tester