2012-02-22
Så gör vi Svarta listan
På Råd & Röns Svarta lista hamnar företag som inte följer Allmänna Reklamationsnämndens beslut.
Om du är missnöjd med en vara eller tjänst ska du först och främst klaga där den är inköpt.
Om företaget inte godtar dina klagomål vänder man sig till den kommunala konsumentvägledningen. Om problemet fortfarande inte löser sig kan konsumenter göra en anmälan till Allmänna Reklamationsnämnden, ARN.
I stället för domstol
ARN har kommit till för att en missnöjd kund ska slippa gå till domstol för att lösa en tvist. När en tvist ska avgöras i ARN finns representanter för både branschen och konsumenter med vid sammanträdet.
Men besluten som fattas av ARN är inte tvingande. De är rekommendationer och det hör till god sed i affärsvärlden att följa besluten. En del företag beslutar att trots allt inte ge kunden rätt.
På Råd & Röns Svarta lista finns de företag som inte följer besluten i ARN. Det kan till exempel vara en affär, en resebyrå, en bilverkstad eller en kemtvätt som inte givit kunden rättelse.
Kontaktar företag och konsument
Före publiceringen skickar vi brev till alla företag för att ge dem en möjlighet att rätta sig efter beslutet och för att klara ut eventuella missförstånd. Vi skickar även brev till de berörda konsumenterna för att höra deras syn på saken.
Råd & Rön gör inte någon egen bedömning, utan går efter ARN:s beslut.
Det händer att konsumenter kontaktar Råd & Rön och vill att vi sätter upp ett visst företag på Svarta listan för att konsumenten har klagomål på företaget. Men beslut måste ha fattats i ARN innan vi listar företaget.
Råd & Rön uppdaterar Svarta listan två gånger per år, i februari och augusti. Vid varje företagsnamn finns en kort förklaring om vad ärendet gäller och ungefär hur stor summa det har rört sig om.
När företaget har förekommit två eller flera gånger på Svarta listan syns en "varningssymbol".