Hoppa till innehållet
Återkallelser Barnprodukter

Kvävningsrisk med lock till vattenflaska för barn

Företaget Knatteplock återkallar locket till sin sugrörsflaska. Smådelar kan lossna och orsaka kvävning.

Publicerad

Knatteplock skriver i sin återkallelse att "pluppar från handtaget samt en silikonplupp för vakuumfunktion kan lossna från locket". Företaget uppmanar kunder att omedelbart sluta använda locket. Produkten har sålts mellan 18 april 2023 och 20 februari i år.

Återkallelsen gäller enbart locket, inte den isolerade flaskan som hör till locket. Knatteplock har instruktioner i återkallelsen hur kunder ska gå tillväga för att få ersättning.

Aktuella återkallelser

Produkten ovan har dragits tillbaka från marknaden och är en del av Råd & Röns lista över aktuella återkallelser. Listan gör det lättare för dig som konsument att ha koll på farliga produkter som återkallats nyligen.