Fråga: Finns det något sätt som jag kan kontrollera ett företag på så att jag inte blir lurad när jag handlar på Internet?
Svar: Ja. Gör dig en uppfattning om företag genom omdömen på nätet och till exempel Råd & Röns svarta lista. En Trygg e-handelsymbol indikerar ett seriöst företag. Webbadressen bör börja med https, vilket innebär att sidan är krypterad.
Kontrollera att det finns andra kontaktuppgifter än ett e-postformulär. Prova gärna att ringa till kundtjänsten. Kontrollera att det finns information om leveranstid, avgifter, ångerrätt och hur du gör om du måste reklamera .
Var misstänksam mot priser som är extremt låga eller erbjudanden som på annat sätt verkar för bra för att vara sanna. Ta gärna en skärmdump på sidan med informationen om varan du tänker köpa. Betala helst mot faktura och om du betalar i samband med köpet använd ett betalkort.
Råd & Röns svarta lista
www.radron.se/svarta-listan
Läs om Trygg E-handel
www.tryggehandel.se
Läs om betalkort
bankforsakring.konsumenternas.se
Det här är Råd & Röns frågespalt
Du hittar svaren på 100-tals andra konsumentfrågor här i Råd & Röns frågespalt.
Svaren görs av tidningens redaktion och professionella konsumentvägledare på Råd & Röns dotterbolag.
Har du en konsumentfråga? Skriv till oss på radron@radron.se. Redaktionen förbehåller sig rätten att korta och redigera insända texter. Av resursskäl kan tyvärr inte alla insända frågor besvaras.