Experten: Friska hundar behöver inte bada ofta
Hundhudsexperten tipsar om att testa schampot innan du tvättar hela hunden med det och att undvika schampon som luktar allt för mycket.
En hund som har en frisk och välmående päls och hud behöver du inte schamponera särskilt ofta.
– En frisk hund behöver bara schamponeras om den är smutsig. En hund med en hudsjukdom kan behöva schamponeras oftare med specialprodukter som en del av behandlingen för att förhindra bakterier och svampar att få fäste, säger Kerstin Bergvall, veterinär och specialist på hudsjukdomar hos hund och katt vid Sveriges Lantbruksuniversitet och Evidensia Södra djursjukhuset.
Hon säger att man ska välja ett milt och rengörande schampo som är bra på att lösa upp smuts och skräp, lämnar hårstråna mjuka och lättborstade, som är lätt att skölja bort och som i möjligaste mån lämnar kvar naturliga fetter. Hon säger också att det är viktigt att schampot har rätt pH och att du ska undvika schampon som innehåller ämnen som är retande för huden. Men vårt test visar att det inte är det lättaste att veta vilka schampon det är. Kerstin Bergvall säger att det är stor skillnad på ambitionsnivån och att några tillverkare har mer koll och bättre dokumentation än andra.
Veterinären Kerstin Bergvall är specialist på hudsjukdomar hos hund och katt.
– Jag kan störa mig lite på att man inte får fullständig innehållsförteckning. Men man kan alltid höra av sig till tillverkaren och be om information för att få veta vad de har för grund för det de säger, säger hon.
Kerstin Bergvall tipsar om att testa om hunden tål schampot genom att schamponera ett handflatestort område på ett ställe där hunden inte kommer åt att bita och slicka och sedan vänta två dagar på en eventuell reaktion, eftersom kontaktallergi kan ta upp till 48 timmar innan den visar sig. Kontaktirritation kan däremot ses ganska snabbt.
Kerstin Bergvall säger att de flesta hundar klarar vanliga hundschampon ganska bra, men att det finns de som får reaktioner. Tidigare var det ganska vanligt att sjukhuset fick in hundar som reagerat på tea tree-olja som fanns i vissa schampon, men hon säger att de inte har sett det på ett tag.
– Kanske har tillverkarna minskat koncentrationen. Tea tree oil har vissa goda egenskaper, men det är en kontaktallergen, säger Kerstin Bergvall.
Hon tycker också att man ska vara försiktig med starka lukter eftersom hundar har ett mer välutvecklat luktsinne än människor.
– Vi kan ju inte fråga dem och de kan inte springa undan, så det är svårt att veta vad de egentligen tycker. Men rent logiskt kan det inte vara angenämt med skarpa dofter för en individ med väldigt känsligt luktorgan, säger Kerstin Bergvall.